Atrakcje turystyczne w Rowach i okolicy

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest jednym z najpiękniejszych polskich parków narodowych, o obszarze ponad 18 247 ha. Na terenie Parku znajduje się unikalny w całej Europie obszar ruchomych wydm (tzw. „Białe Góry”), piękne jeziora: Łebsko, Gardno, Dołgie Duże oraz Dołgie Małe oraz unikatowe w Polsce obszary leśne, jak np. brzezina bagienna czy bór bażyn owy. Na terenie Parku zaobserwować można wiele rzadkich, chronionych przedstawicieli świata flory i fauny- np. orła bielika!

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Skansen stworzony w 1963 roku, odwiedzany przez ponad 100 tys. osób rocznie. Teren Muzeum liczy 5 ha i przedstawia kulturę rdzennej grupy etnicznej Pomorza, Słowińców. Na terenie Skansenu obejrzeć można wystawy stałe, prezentujące dziedzictwo kulturowe Słowińców, oraz liczne wystawy czasowe. Obejrzeć można również wnętrza domostw oraz zapoznać się z ówczesnym życiem Słowińców. Muzeum w czasie sezonu organizuje wiele imprez folklorystycznych.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Swołowo – wieś położona ok. 14 km od Słupska (w pobliżu drogi do Darłowa), usytuowana w tzw. „ Krainie w Kratę” , jest Europejską Wsią Dziedzictwa Kulturowego. Znajduje się tam ok. 70 zachowanych zabytkowych budynków oraz niezmieniony średniowiecza układ przestrzenny, czyli tak zwana owalnica. Najbardziej znane imprezy organizowane przez Muzeum to, m.in.: Gęsina na św. Marcina, Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę, Pomorskie Święto Ziół, plener kowalski czy warsztaty zielarskie.

Latarnia Morska w Czołpinie

Latarnia morska (pochodząca z 1875 r.) usytuowana na północ od Czołpina, na wysokiej wydmie znajdującej się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Latarnia Morska w Ustce

Latarnia morska z 1892 r., usytuowana w Ustce. Latarnia wpisana jest do rejestru zabytków, w sezonie udostępniona dla zwiedzających.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wchodzi w skład kompleksu zabytków, na który składają się: Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Spichlerz Richtera, Brama Młyńska, Dworek. W wielu z tych budynków znajdują się ciekawe dla odwiedzających miejsca, takie jak: muzeum, herbaciarnia z salą wystawową, restauracja, galeria etc.

Wystawy stałe Muzeum prezentują historię Pomorza oraz dzieje panującej w tym regionie dynastii Gryfitów . W skład prezentacji wchodzą cenne, niezwykłe eksponaty oraz dzieła sztuki dawnej oraz współczesnej. Dodatkowo, Muzeum pochwalić się może największą w Polsce kolekcją dzieł Witkacego- Stanisława Ignacego Witkiewicza.

„Kraina w Kratę”

Wyjątkowo piękny obszar Pomorza Środkowego, położony w pasie nadmorskim pomiędzy Darłowem i Łebą.

Jezioro Gardno

Jezioro Gardno to jezioro poligenetyczne przybrzeżne, znajdujące się na Wybrzeżu Słowińskim. Od Morza Bałtyckiego dzieli je piaszczysta mierzeja, którą przecina przepływająca przez Gardno rzeka Łupawa. Powierzchnia jeziora to 2469 ha z maksymalną głębokością ok. 2,6 m. Jezioro znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Stworzone zostały znakomite warunki do uprawiania tzw. turystyki kwalifikowanej- przede wszystkim wędkarstwa, windsurfingu oraz żeglarstwa.

Góra Rowokół w Smołdzinie

Góra Rowokół jest to położone na Wybrzeżu Słowińskim (w pobliżu Smołdzina) wzgórze polodowcowe o wysokości 114,8 m n. p. m. Uznawana niegdyś przez Kaszubów za święte miejsce, w średniowieczu zaś było to miejsce kultu maryjnego. Był to również znany żeglarski punkt nawigacyjny, odnotowywany na najstarszych bałtyckich mapach morskich. Z górą związane są liczne mity i legendy

Szlaki turystyczne związane z Rowami

  • Szlak Północny (nadmorski) Łeba – Rowy, czerwony, około 40 km
  • Szlak Południowy – Łeba – Gardna Wielka, żółty, około 38
  • Szlak łącznikowy – Smołdziński Las – Czołpino, czarny, około 4 km
  • Szlak łącznikowy – Gardna Wielka – Jezioro Gardno, czarny, około 5 km
  • Szlak łącznikowy – Gardna Wielka – Jezioro Gardno, czarny, około 7 km
  • Szlak spacerowy – Łeba – Łeba przez Łącką Górę, zielony, około 20 km
  • Szlak spacerowy – Rowy – Jezioro Dołgie Małe – plaża – Rowy, zielony, około 17 km

Bunkry Bluchera w Ustce

Bunkry Baterii Bluchera zostały zbudowane przez niemiecką Luftwaffe. Bunkry Bluchera znajdują się blisko centrum Ustki – przy zachodnim falochronie portowym.
Na obszarze Bunkrów Bluchera znajdują się: tor łuczniczy, wiatrówkowa strzelnica sportowa. W ciągu sezonu odbywane są pokazy, zloty militarne, rekonstrukcje oraz kiermasze militarnego sprzętu.